Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01.01.10   #5
Dede-baba
Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Söz Orucu ve Kur'ani dayanağı Meryem Suresi

Degerli canlar,

Alevi bektaşilerin birde söz orucu vardır bugün o orucumuzdan bahsetmek istedim

İsmişah! Bismişah Allah Allah...

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed...

Hayırlar Fet ola... Şerler def ola.. Hakk-Muhammed-Ali yardımcımız, yol göstericimiz... rehberimiz ola...

“….Artık ye, iç. Gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen şöyle de: Ben Rahman için Oruç adadım. Onun için bugün, insan cinsinden hiç kimseyle konuşmayacağım… MERYEM SURESİ AYET 26 ”

Bak suyun yiyeceğin hepsi önündedir
Onlardan ye, iç. Vücudunu güçlendir.

Şayet sana oğlundan sual eden olursa,
Ben Tanrı rızası için oruçluyum, bilhassa

Ağzım kapalı konuşamam, siz ne sorsanız de
Cevap istiyorsanız bebeğe (hz. İsa’ya) sorun işte
(Meryem Suresi 26)

Alevi-Bektaşilerin, Söz orucu Meryem suresine dayanır.. Yüce Allah, Meryem suresinde açıkça söz orucundan bahseder....

Öncelikle Bâtıni anlamda oruç bir ömür boyudur… Oruçtan maksat, Eline Diline Beline hâkim olmak, ez cümle İnsan-ı Kamil olmaktır…

Bu manada Oruç nefis terbiyesi içindir… Söz orucu sunun için tutlur ki, gözünle görmediğini söylememek,dedikodu yapmamak, diliyle kimsenin kalbini kırmamak, ağızdan kem söz çıkarmamak, her daim, iyiye güzele, ve Hakk olanı diline getirmek içindir..

Bu anlamda söz orucu dile hâkim olmak için, Tutulan oruçtur…

Nitekim Hacı Bektaş-ı Veli Orucu üçe ayırmıştır..

"Ey Derviş bil ki, oruç üç derecedir. Birincisi halk (avam) derecesi, İkincisi Seçkinlerin (havas) derecesi ve üçüncüsü ise seçkinlerin seçkinleri derecesidir.

Birinci derece orucu, karnı ve cinsel organları orucu bozan şeylerden korumaktır.

İkinci derece orucu, gözü namahreme bakmaktan, kulağı uygun olmayan sözleri duymaktan ve dili konuşmaktan korumaktır.

Üçüncü derece orucu ise peygamberlere ve evliyalara mahsustur ki, bunlar gönlü Hakk'tan gayri seylerden korur. Nitekim Hz. Ali dünya bir gündür ve orada bizim için oruç vardır. demek ki, onun bütün ömrü oruç tutmakla geçmiştir."

Saygı ve Sevgilerimle
Sponsor Reklamlar

Dede-baba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti