Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.06.12   #1
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Alevilerden ortak bildiri


Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu dün Cem Vakfı Yenibosna merkez binasında biraraya gelerek Sivas Katliamı'na yönelik ortak bir bildiri açıkladı. Sivas Katliamı’nın yeniden gündeme getirilmesi ve Alevilerin ilk kez ortak hareketi olması bakımından bir ilk yaşanan toplantıda toplu katliamlara tepkiler dile getirildi.

Toplantıda 2 Temmuz’da 19. yıl dönümünü anacağımız SİVAS - MADIMAK Katliamının bugün topluma düşündürdükleri ve yapılması gerekenler konusunda bir bildiri yayınlandı. Bildiride Ortaca olayları ile başlayıp, Gazi - Ümraniye olaylarına kadar süren özellikle Alevilere yönelik kitlesel katliam olaylarının bir TBMM Araştırma Komisyonu tarafından gerektiği gibi araştırılmasının zorunlu olduğuna vurgu yapıldı.Cem Vakfı Yenibosna merkez binasında saat 14.00'te başlayan toplantıya sivil toplum kuruluşları, Alevi dernekleri yöneticileri, Alevi vatandaşlar ve medyadan önemli katılımlar gerçekleştiİşte Alevi Vakıfları Federasyonu - Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu'nun ortak bildirisi:Bu Dava, İnsanlık Davasıdır...Ülkemizde yakın dönemde Ortaca‘dan başlayarak, Hekimhan, Kırıkhan, Çorum, Malatya, Sivas, Erzincan, Maraş, Sivas Madımak, Gazi ve Ümraniye katliamları ile Başbağlar gibi çok sayıda “Kitlesel Katliam” yaşanmıştır. Büyük çoğunluğu Alevilere yönelik olan bu katliamlar, toplumumuzun sağduyusu ve geleneksel barışçı tavrı sayesinde karanlık odakların amaçladığı çatışmalara dönüşmemiştir.Yaşanan bu katliamlar, ülkemizdeki toplumsal vicdanı tatmin edecek biçimde araştırılmamıştır. Yargı süreçlerinde gerçek nedenler ve sorumlular ortaya çıkarılamamış, toplumumuz bu kitlesel katliamlar ile henüz gerektiği gibi yüzleşememiştir.Mevcut durum bu iken 13 Mart 2012 Tarihinde Madımak Katliamı ile ilgili davayı gören mahkeme Madımak katilleri için “Zaman aşımı kararı” vermiştir. Başbakan’ın “zaman aşımı kararı” sonrası “Bu karar Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun.” demesi ise, zaman aşımı kararından daha yaralayıcı olmuştur.Bu katliamlar, nedenleri ve sonuçları ile yeterince açıklığa kavuşturulmadıkça, gerçekler ortaya çıkarılmadıkça, harcanan çabalara rağmen demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlemesinin önünde birer engel olarak kalmaya devam edeceklerdir.Madımak katliamının 19.yılında canlarımızı anmaya hazırlandığımız bu günlerde kamuoyundan ve siyasi partilerimizden talebimiz; ülkemizde büyük acılara neden olan bu kitlesel katliam zincirini tüm boyutları ile inceleyecek bir T.B.M.M. Araştırma Komisyonu’nun en kısa zamanda oluşturularak faaliyete geçirilmesidir.Bu insanlık sorununun çözümü için, Türkiye toplumunun duyarlı kesimlerinin, medyamızın ve kamuoyumuzun da gereken katkı ve desteği sağlayacağına inanıyoruz.Sivas Katliamı'nda yaşamlarını kaybeden canlarımızı 2 Temmuz 2012 Pazartesi günü yurtiçinde, yurtdışında ve Sivas Madımak’ta bir kez daha anacağız.Ülkemizde farklı etnik ve inançsal kesimlerin toplumsal barış içinde özgürce ve kardeşçe yaşaması amacıyla sorunlarımız ile yüzleşmek, karanlıkları aydınlatmak için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.Alevi Bektaşi Federasyonu, Genel Başkan Selahattin Özel

Alevi Vakıflar Federasyonu, Genel başkan Doğan Bermek

Alevi Dernekler Federasyonu, Genel Başkan Hüsniye TahmazHABERCEM
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti