Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14.12.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Tunceli Üniversitesi'ne Alevi dedesi atandı


Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne bir alevi dedesi atandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki illere yönelik başlatılan proje kapsamında bin kişilik 'Mele' (Toplumun ileri gelenleri, görüşlerine başvurulanlar, istişare edilenler) ataması gündemdeyken, Tunceli Üniversitesi'nden de 'Alevi açılımı' geldi.
ALEVİ DEDESİ ATANDI

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'ne Ali Ekber Yurt isimli Alevi Dedesi atandı. Tunceli Vergi Dairesi’nde memur olarak çalışan 34 yaşındaki Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt, Tunceli Üniversitesi Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne getirildi.
TÜRKİYE'DE BİR İLK

Tunceli’nin tanınmış dedelerinden Hozat Sarı Saltuk Ocağı dedesi Ahmet Yurt’un oğlu Ali Ekbek Yurt, yatay geçişle üniversiteye geçmesiyle birlikte Türkiye’de ilk kez akademik geçmişi olmamasına rağmen dede soyundan gelen biri Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne getirildi. Evli ve 1 çocuk babası olan Ali Ekber Yurt, Tunceli Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi dedesi ve dernek başkanlığını da yürütüyordu. Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un konuyla ilgili geniş açıklama yapacağı belirtildi.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti