Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02.12.11   #1
kepenekli çoban
kepenekli çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: muğla (bodrum)
Mesajlar: 249
Rep Puani : 12
Standart Semah İbadetİ


SEMAH İBADETİ


Semah, Talib Yol’unun temel ibadeti olan Cıvat'ın ayrılmaz bir rüknü de, Semah yürümektir. Semah, çalınan tanbur ve okunan nefeslerin ahengine uyularak, kadın-erkek ayrımı yapmadan, birlikte icra edilir.

Semah yürüyen canlar, için beli bir kıyafet yoktur. Günlük giysiler içinde, edeb ve erkan dairesinde aslına uygun icra edilir.

Şu cihete de dikkati çekmek gerekir ki, Semah’ın değerini taktir edemeyenlerin huzurunda semah icra etmek doğru değildir. Çünkü, Semah bir gösteri veyahut bir raks mahiyetinde değil, Hak için icra edilir.

Semah’a kalkan canlar, önce Divan da oturan pirleri niyaz ederler. Semah yürüdüğü zaman, Divan’a asla sırt dönülmez, her seferinde mutlaka Divan niyaz edilir.

Semah yüriyen canlar, dikatlerini tanbur sesine verirler. Çünkü kelam tellerle buluşur nefes olur, insanın Hak’a olan aşkını artırır. Kalbteki tüm sıkıntılara gıda olur. Derde, gama, kedere derman olur. Uyandırır insanı zahirde alıp, batına çeker, can gözleri açılır, Hak’a vardırır. Kaynak: Varto’ya tabi Taşçı Köyünden kain, Pir Bozi Ucağ’ında bulunan risaleden alınmıştır.
Sponsor Reklamlar

kepenekli çoban isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti