Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22.11.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart CHP Dersim Katliamı için Aleviler'den özür dilemez...!


Büyüklerimizden yüzlerce Dersim hikayesi dinledim. Yüzlerce insanın yürek sızısını içime attım. Ege'nin en ücra köşesine sürgün gönderilen Dersimli Ali amcanın hasretine ve içindeki sönmez yangına şahit oldum.

İnsanların bit, pire zehirler gibi zehirlenmesi kabul edilebilecek bir olay değil. Dersimli genç kızların dağlardaki perişan hayat hikayeleri unutulacak acı değil.

O gün öldürülen insanların çocuklarının ve torunlarının içindeki yangın sönecek gibi değil.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Dersim katliamının sorumlusu devlet ve CHP’dir" açıklaması içten gelen bir feryattır.

CHP bu sese kulak vermelidir. Hele CHP'nin başında 40'a yakın akrabasını Dersim katliamında kaybeden, zarar gören Kemal Kılıçdaroğlu varken bu yangın söndürülmelidir.

Bu ayıp temizlenmelidir.

CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu bu işi siyasi gündem malzemesi haline getirmezse, Dersimlilerin yüreğindeki yangın biraz hafifler.

CHP kurulduğu günden bugüne insanlara huzur vermemiş. Özellikle İnönü Dönemi'nde yaptığı yanlış uygulamalar Türk insanını canından bezdirmiş. Hele ülkenin bir ilinin havadan bombalanması kabul edilecek ve unutulacak bir hata değil.

Dersim katliamını ülkedeki kardeşlik bağlarının koparılması için planlamış bir provokasyon olarak değerlendiriyorum. Güneydoğu Anadolu'da Kürt kökenli vatandaşları devlete düşman edenlerle o günlerde Dersim'e bomba yağdıranlar aynı kirli çeşmenin sahipleri.

Türkiye'de PKK terörü bitmek üzereyken alternatif olarak Alevi – Sünni çatışması çıkarmak isteyen iç ve dış güçlerin planı duyarlı kanaat önderleri sayesinde bozuldu.

Türkiye hiçbir etnik kimliği dışlamazken, tüm dünya ile barışırken Dersim'deki kırık gönülleri yok sayması düşünelemez.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP lideri olarak Tunceliler'den ve Alevilerden özür dileyecek. Devlette bombaları atan Sabiha Gökçen ismini terminallerden silecek.

Sarıkamış'ta 90 bin şehit vermiş bir millet olarak, Rus kızlarını Sarıkamış Şehitleri'nin torunlarına gelin olarak alırken; neden Dersim hatasından dolayı özür dilemeyeceğiz ki?

Türkiye'de Yahudiler başköşede oturuyor, Hristiyanlar başköşede oturuyor, Ateistlere kimse karışmıyor... O zaman Alevilere de gereken ilgi gösterilmelidir.

Türkiye'de neden Hz. Ali adına bir enstitü kurulmuyor?

Neden Pir Sultan Abdal'ın görüşleri, Hacı Bektaşi Veli'nin görüşleri sevgi mesajları ülkemize verilmiyor. Gelecek nesillerin barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşaması isteniyorsa Türkiye bu adımları zaman kaybetmeden atmalıdır.

Devlet ve CHP geçmişte yaptığı hatalardan dolayı özür dilemesini bilmelidir.

Resmi ideolojinin Said Nursi'ye, Necip Fazıl'a, Mehmet Akif'e Nazım Hikmet'e karşı da özür borcu var. Burada adını sayamadığım yüzlerce , binlerce insanın namına sembol olmuş insanlardan özür dilenmesi gerekir.

Dün Rusya'da yaşamaya mahkum ettiğimiz Nazım Hikmet'in şiirleri bugün elden ele, dilden dile dolaşıyor.

Hala mezarı gelsin, gelmesin tartışması yapmak bu milletin kültür köklerine hakarettir.

Türkiye'de devlet vatandaşına bir kez gülsün, vatandaş devletin bin hatasını anında unutur. Yüzyıllardır cefa çeken bu toprakların insanı artık gülmeli. Gerçekten kardeş olduğunu hissetmeli.

Gönül kırıklıkları giderilmeli.


Devlet Seyyit Rıza'dan, 16 yaşındaki oğlu Resik Hüseyin'den, Kureyşan-Seyhan aşiret reisi Seyit Hüseyin'den, Yusfanlı Kamer Ağa'nın oğlu Fındık Ağa'dan, Demenan aşiret reisi Cebrail Ağa'nın oğlu Hasan Ağa'dan, Kureyşanlardan Ulkiye'nin oğlu Hasan'dan, Mirza Ali'nin oğlu Ali Ağa'dan ve onların çocuklarından, torunlarından özür dilemelidir.

Devlet baba ise, evlatlarının mezarına gitmeli, bir buket çiçeği çok görmemelidir.

CHP ve Devleti temsil edenlerin atacağı bir adım halkların kaynaşmasını sağlayarak içteki acıları hafifletecektir.

Kırgınlığın ve küslüğün sonu yok. Büyük olan her zaman devletimizdir. Devletimiz kendisine yakışan büyüklüğü göstermeli 1937 yılında idam ettiği evlatlarını bağrına basmalıdır.
yerelgundem.com
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti