Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.11.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Abdal Musa birlik lokması düzenlendi


Abdal Musa birlik lokması düzenlendi
Zeynel Abidin Türbesi ile Cem vakıflarının birlikte düzenlediği Abdal Musa Lokması programında, birlik mesajları verildi.
Battalgazi ilçesi Zeynel Abidin Türbesi'nde düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Battalgazi Kaymakamı Abdulmutallip Aksoy, İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kâhya, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Bozkurt, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceyhan, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Zeynel Abidin Türbesi Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, CEM Vakfı Başkanı Eşref Doğan, Alevi Vakıfları Fedarasyonu Başkanı Doğan Bermek, kamu kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Zeynel Abidin Türbesi ile Cem vakıflarının birlikte düzenlediği programda konuşma yapan protokol üyeleri birlik mesajları verdi.
“Alevi açılımı devam etmedi”
Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, Alevi açılımının unutulduğunu söyleyerek, "Alevi açılımı, Mehter Marşı'ndaki yürüyüş gibi iki ileri bir geri şeklinde ilerliyor" dedi.
Abdal Musa Lokması'na katılan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, basın mensuplarının Alevi açılımıyla ilgili sorularını cevapladı. 2007'de bir açılımın ortaya çıktığını ve yürümediğini söyleyen Bermek, 2010 yılında ise Bakan Faruk Çelik yönetiminde önemli adımlar atıldığını ifade etti. Bermek, "Faruk Bey başka bakanlığa tayin olunca raporlar raflarda kaldı. İnşallah yakın tarihte iner. Bekir Bozdağ sanırım bu işin yöneticiliğini yapacak. Ancak, seçimden bu yana Sayın
Bozdağ ile herhangi bir temas kurulamadı. Hükümet, seçimden bu yana Alevi açılımını unutmuş gibi görünüyor.

Yurt dışındaki temaslarımızda Avusturya Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Avrupa Birliği ve gelişmiş demokratik ülkeler, 60-70 bin Alevi ile ilgileniyorlar. Türkiye'de 25 milyonu bulan Alevilerle ilgili gelişme olmaması üzücüdür. Alevi açılımı, Mehter Marşı'ndaki yürüyüş gibi iki ileri bir geri şeklinde ilerliyor" dedi. Bermek ayrıca, eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın "Alevilikle ilgili bir şey bilmiyorum" sözlerinin de yakışık almadığını dile getirdi.
“Demokratik açılıma destek veriyoruz”
Malatya'da Abdal Musa Lokması programına katılan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Bozkurt, demokratik açılıma hala destek verdiklerini söyledi. Açılımın durduğu kanaatinde olmadıklarını söyleyen Bozkurt, birçok alanda ciddi adımlar atıldığını söyledi. Ülkede birçok kesimin problemleri olduğunu anlatan Bozkurt, bunların asgariye indirilmesi gerektiğini belirtti. Üniversitelerinde seçmeli ders olan Kürtçe ve Zazaca'ya da ilginin azaldığını söylen Bozkurt, "Üç sene önce Kürtçe derslere olan ilgi yüzde 37'lerdeyken şu an 12'de. Zazaca ise yüzde 34'lerden yüzde 7'ye düştü. Öğrencilerle görüştüğümüzde 'ana dilimi haftada bir saat niye seçmeli alayım', 'hocaların dil hakkında bilgisi az' ya da 'ana dilim yerine başka dil öğreneyim' gibi cevaplar alıyoruz" dedi.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti