Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26.09.11   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Aleviler Doğuş Üniversitesi'ni protesto etti


Çok sayıda Alevi derneği, Zeynep Altıok Akatlı’nın, babası Metin Altıok için yürüttüğü mücadele nedeniyle Doğuş Üniversitesi’ndeki işinden atılmasını protesto etti. Üniversite yönetimi ise, işten çıkarmanın karşılıklı mutabakatla olduğunu iddia etti.

Doğuş Üniversitesi Rektörlük binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını aralarında, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun da bulunduğu 20'de fazla kurum destekledi. Yapılan basın açıklamasını kurumlar adına okuyan PSAKD Basın Yayın Sekreteri Esra Öztürk, devletin 34 canı Madımak Otelinde diri diri yakanları cezalandırmak yerine ödüllendirmesinin içlerindeki yangının sönmesine izin dahi vermediğini söyledi.

"Devletin oluşturduğu korku çemberine örnek"
Vicdanlarını kendilerininki gibi karartmalarının, canlarını unutmaları için yapılan baskı ve korku ortamına teslim olmalarının istendiğini dile getiren Öztürk, babası Metin Altıok için yürüttüğü mücadele nedeniyle Doğuş Üniversitesi’ndeki işinden atılan Zeynep Altıok Akatlı’nın devletin oluşturduğu korku çemberine bir örnek olduğunu ifade etti.
"Üniversiteyi kınıyoruz"

Zeynep Altıok Akatlı’ya yapılan haksızlığın mücadelelerinin direnç taşlarına da bir saldırı olduğunu belirten Öztürk, bu anlamda Doğuş Üniversitesi yönetimi ve mütevelli heyetini kınadıklarını söyledi.

Üniversiteden açıklama: Sivas katliamdır
Bu açıklamanın ardından üniversite yönetimi de basın mensuplarına bir basın metni dağıtarak yaşanan ayrılığın bir düşünüş ile ilgili olmadığını ve karşılıklı mutabakatın sonucunda yollarının ayrıldığını açıkladı. Sivas’ta yaşananların katliam olduğunu belirten üniversite yönetiminin açıklamasında Doğuş Üniversitesi’nin bunun aksini hiçbir zaman savunmadığını ve duyarlı her vatandaş gibi bunun acının paylaştığı dile getirildi.

(soL - İstanbul)

26 eylül 2011
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti