Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23.09.11   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Bektaşiler Muaviye'ymiş

Bektaşiler ve Sünniler

Kalkandelen’de insana huzur veren, şirin bir Bektaşi tekkesi var. Harabati Baba Tekkesi... Tam merhum tarihçi Ömer Lütfi Barkan’ın anlattığı “Kolonizatör Türk Dervişleri”nin mekânı; yani hem dini hem sosyal tesis, büyük bir külliye.
Türk, Arnavut ve Bektaşi bayraklarıyla birlikte Amerikan bayrağı asmışlardı.
Kosova harekâtından dolayı Arnavutların ABD’yi çok sevdiğini biliyoruz.
İlk gözüme çarpan Bektaşi Dedesi Hacı Edmond Brahim (İbrahim) Baba’ya gittim, saygımı sundum. Türkçe bilmiyor, Arnavut. Fakat Postnişini Abdullatif Bekiri Türk, Türkçe konuştuk. İki metre boyunda karizmatik bir kişilik. Amerikan bayrağını sordum, “mühür kimdeyse Süleyman odur, bu devirde Amerika” dedi.

--------------------------------------------------------------------------
Hatta, kente girişinde Bağış’ı karşılayan Müftü, Bektaşi Tekkesi'ne girmek istemiyor.
Bağış, “Ben gidiyorsam, seninde gelmen gerekir. Hadi hep beraber girelim” deyince, Müftü asık suratla da olsa, etrafındakilerin şaşkın bakışları altında Tekke’ye giriyor, görüşmediği, anlaşamadığı Bektaşı Şeyhinin elini sıkıyor.
TEKKE’DE AMERİKAN BAYRAĞIHeyetin ardından biz de içeri giriyoruz. Bizi, üzerinde geleneksel kıyafetleri ile bir Bektaşi dervişi, Abdülmuttalip karşılıyor. Duru bir Türkçe ile “hoşgeldiniz” diyor.
Fakat o da ne?
Tekkede bayraklar asılı.
İlk göze çarpan iki kırmızı bayrak; Türk ve Arnavut bayrakları.
Türkiye’nin bölgeyle ilgisi ve desteği nedeniyle, Kalkandelen nüfusunun çoğunluğunun Arnavut olması nedeniyle, bu iki bayrağı görmek pek de şaşırtıcı değil.
Üçüncü bayrak yeşil bir bayrak; Sorduk. Tekke’nin kendi bayrağı imiş.
Dördüncü bayrak ise, hiç beklemediğimiz bayraktı; Yıldızları ve çizgileriyle koca bir Amerikan bayrağı.
“MÜHÜR KİMDEYSE, SÜLEYMAN ODUR...”Bizi karşılayan dervişe sorduk; “Nedir bu Amerikan bayrağı burada? Ne işi var?”
Abdülmuttalip tek ama çok anlamlı Türkçe bir cümle ile yanıt verdi;
“Mühür kimdeyse, Süleyman odur...” ABD bugünlerde Balkanlar’ın “Süleymanı” durumunda.

--------------------------------------------------------------------------

Bu iki bölüm de ilgimi çekti, insanlar konuyu istedikleri gibi çekiyorlar, sündürüyorlar. Resimdeki ABD bayrağının yanında birçok ülkenin bayrağı çekti. İkilik çıkarmak ellerinden geleni yapıyorlar.
Sponsor Reklamlar

Konu Pir Mehmet tarafından (23.09.11 Saat 16:17 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti