Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.08.11   #3
Ali Benim
Banned
Banned Users
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevi'nin Türklük ve Kürtlük üzerine Bir Yazısı

Kardeşim doğru söylüyorsun ancak insanların tabiyetleride belirleyici etkenlerdir. Bu insanların birbirlerine karşı üstünlüğünü göstermez. Üstünlük bilimde sanatta felsefede ahlakta olur. Şuda bir gerçek tarih bu tip konularda açıklayıcı ve belirleyicidir. Dolayısı ile alevilerin türk kürt veya başka bir milletten olması araştırma konusu olabilir ancak daha ötesine gidemez. Dolayısı ile bu tip yazılarda yorumlardan çok bilimselliğin olup olmadığına bakmak lazım.Benim bu zamana kadar okuduğum tarihi yorum ve makalelerden anladığım alevilerin tamamına yakınının Türkmen olduğu anlaşılıyor. Kürt alevisinin olmayacağı tarihte karşılaştıkları soykırımlar nedeniyle farklı milletler arasına sığındıkları ve onların dilini ve kültürünü aldıkları beyan edilir. Aslında mantıklıda görülüyor mesela cemlerin tamamen türkçe olması yedi uluların türkçe dışına çıkmaması türkmen olduklarına işaret ediyor. kürt alevileri olarak blinenlere bakıldığında hiçte kürt kültürü taşımıyorlar genelde türkmen özelliği taşıyorlar. Tabi bunlar tarih sayfalarında geçen biligiler doğrulu elbette tartışılır. Bu bilgiler alevilikte çokta önemli değil alevilik tüm insanları kucaklar. Yeterki insan olsun kıblemiz insansa hiçbir tabiyetin ayrıcalığı olmaz. Tabiyetler mensupları için övünç kaynağı olmaktan öte gitmez ben kendimi türk olarak tanımlarım türk milletinin daha doğrusu benim anlayışımla türkmen olmak benim için gurur vericidir, çünkü geçmişi en temiz milletlerden birisine tabi olmak güzel bir şeydir. Bu millette bu güzelliği nedeniyle alevilikte toplanmıştır. Bu arada şunuda belirtmek lazım millet unsuru daha çok devlet devlet yönetiminde ve siyasette önemli bir etkendir. İnançlarda bunun kıymeti olmaz. Aksi halde inanç sisteminin geçerliliği ve doğruluğu olmaz.
Sponsor Reklamlar

Ali Benim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti