Konu: Alevilik
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.06.11   #6
44Arguvan
Misafir
Misafirler
Standart Cevap: Alevilik

Hz Muhammed veda hacci olan son haccindan dönerken humgadir denen yerde konaklar
allah tarafindan Cebrail gönderilir ve
-ey Muhammed bugün müslümanlarin dinini tamamla.
Resullah bu haberi duyunca biraz tedirginlesir ve olacak kargasayi sezer cebraili tekrar gönderir
cebrail gelir derki
-ey resullah eherki bu emri yerine getirmesen senin nebiy'liyetin kabul olmaz
Bundan cesaret alarak yanina bilal hebesi cagirir
-git islam kardeslerini ezaninla topla der
bilal yüksek bir yere cikarak ezanla yükselen sesiyle islam halkini toplar ve derki resullah allahtan aldigim bir emri yerine getirmek istiyorum
aliyi yanina cagirir elini yukari kaldirarak
-ben kimin mevlassı isem alide onun mevlassıdır beni seven onuda seveni allah sevecektir beni seven onuda düsman edeni allah'ta ona düsman olacaktir der
Hz aliyi kendisinden sonra halife secer .
cemaaten birisi ayaga kalkar derki
- ey resullah bize oruc tutun dedin tutuk, bize namaz kilin dedin kildik , bize zekat verin dedin verdik, bize haca gidin dedin gittik simdi bize kala kala amcanoglu alimi kaldi bize onumu laik gördün senden sonra halifelik yapacak ondan büyükler vardir der ve bu emrin sendenmi yoksa allahtanmi geldi diye sorar resullaha
Hz Muhammed söyle cevap verir
- Bu emir benden degil allahu talandan islamin dinini tamamlanmak icin gelmistir

cemaatan tepki veren kisi cikar ve kendi kendine söylenir
-allahim bu emir Muhammedense ona tas yagdir bu emir sendense beni yerimde öldür diye bedua eder
o sirada gökten bir tas yagar ve yerle bir olur kurana bir ayet iner buda maric süsidi
Hz muhammd vefat zamani geldiginde herkes yanina toplanir , Hz Muhammed söylediklerini resimlestirmek icin kagit kalem ister ve tekrar cemaat da kargasa baslar kagit verelimi, vermeyelimi diye .
Kargasadan SIKILAN hz muhammed herkesi disari gönderir sonra HZ Ali cenaze ile ilgilenirken bazilari tafindan cesitli hilelikle halifeligi elinden alinir.

Hz alinin halifeligi alindiktan sonra bildigim kadariyla en büyügü olan ebu bekire halifelik veriliyor
o zaman basliyor ikiye bölünme HZ aliyi sevenler ve Hz aliyi sevmeyenler emeviler
O dönemler alevilik yoktu Şilik vardi
alevilik nice sonra geliyor 5. imam olan imam zeynal abidinin oglu imam Cafer sadik ´n yorumlamasiyla basliyor hatta yukardaki Mustafa Güney canin yazdigi gibide olabilir
olabilir diyorum cünkü cokda emin degilim
Alevi Canlari tek türküyede olan bir topluluk, inanc, felsefedir

Alevi kelimesinin anlami bilim bakimindan
Allah kelimes iifadesini bulan arapca kök kelimesi A´L`Á en üstün , en yüce anlamindadir.
Imam demekde HZ Muhammedin soyundan gelenlere imam denir

Sevgili canlar anlatimimda hata, yanlislikli varsa düzeltmenizi rica ediyorum
böylesi konular ciddi ve hashas konular.
Gercekleri, dogrulari ögrenebilmemiz icin bildiklerimizi paylasmamiz lazimdir diye düsünüyorum

Mustafa Güney can paylasimizi okudum cok güzel ve net bir sekilde anlatmisiniz tesekkür ediyorum sizinde benim paylasimimda fikrinizi ögrenmek isterim .
Sponsor Reklamlar

Konu 44Arguvan tarafından (06.06.11 Saat 21:15 ) değiştirilmiştir.
  Alinti