Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17.05.11   #3
akli
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Seyit seyfi ocağı

Sayın gazi bey, Allah aşkına senin Musa Küçük Dede ile derdin ne? Nerede dede ile ilgili yada Seyit Seyfi Cemevi ile ilgili bir yazı çıksa sizde ordasınız ve katkı sunacağım diye bel altı vuruşlar ile yanlı, yanlış ve hakaret içeren ifadeler kullanıyorsunuz. Ayıp oluyor, yazık oluyor, yanlış oluyor… bilmem farkında mısınız?
Musa dede kendi halinde Allah, Muhammed, Ali yolunda hizmet eden, bu uğurda emek harcıyan ve kıt kanaat imkanlar ile yıllardır hizmet sunan bir dededir. Daha bir çoğumuzun “ben aleviyim” bile diyemediği bir dönemde İstanbul da Seyit Seyfi Cemevini açmıştır. Bu cem evi günümüz manasında ilk cemevi sayılmaktadır. Yeni dönemde Alevi cenazeleri ilk kez bu cemevinden kaldırılmıştır. Bu zor ve çetin dönem, beğenmediğin bu fakir Musa dedenin, arkadaşlarının ve onun gibi düşünenlerin ellerinde ve omuzlarında yükselmiştir. Siz o dönemde neredeydiniz?
Seyit Seyfi (Seyit Sabır veya Seyit Sabun) sizin de atanız ise siz bu atanıza karşı ne yaptınız? Astsubay emeklisi bir adamsınız paranız pulunuzda var. Siz bir gün gidip Seyit Seyfi’nin kabrinde yada dergahında bir kurban veya adak kestiniz mi? Şunu bilin ki Musa Dede her köye gidişinde mutlaka Seyit Seyfi’nin Kabrini ziyaret etmektedir. Kabrin etrafını da yaklaşık sekiz on yıldan bu yana bir korkuluk (ferforje) yaptırarak korumaya almıştır. Seyit Turabi’ye bir sor bakalım, kiminle birlikte gitmiş oraya? Anlaşılan siz daha bu ata kabrini hiç gidip görmemişsiniz bile… Başkasını eleştirmek her halde kolay olsa gerek. Bu yaşınıza geldiniz, bir akrabanıza, köylünüze veya memleketlinize bir iyiliğiniz, faydanız oldu mu? Çok merak ediyorum.
Üç kitap okumakla bilge olunmuyor maalesef, pişmek lazım. Bildiğin, bilmediğin çok şeyler var. Arif olmak lazım, kıskançlıktan, hasetten kurtulmak lazım. Arınmak lazım, hizmet etmek lazım, öyle ol demekle bir şey olunmuyor maalesef. Siz siz olun yapabilirseniz kendinizi daha çok geliştirin, faydalı araştırmalar yapın ama bunu yaparken birilerini ezmeden, taşlamadan, dışlamadan yapın. Kaldı ki şu ana kadar yazdıklarınız da yine sevmediğiniz Musa dedenin anlatımlarından almışsınız, yeni bir şey yok yani, bilinen şeyler.
Hiç kimse ocak merkezini yada Seyit Seyfi’nin kabrini bir yerlere taşımış değil. Bir çok insan gibi Musa dede de çoluk çocuğunu geçindirmek için gurbet yolunun yolcusu olmuş ve İstanbul’a yerleşmiştir. Burada hizmet sunduğu bu cemevine bir Alevi ulusu ve kendi ceddi olan “Seyit Seyfi” ismini vermek ocak merkezini taşımak anlamına mı geliyor? Eğer öyle olsaydı Hz. Muhammed - Hz.Ali - Hacı Bektaşı Veli - Pir Sultan Abdal adı ile hiç kimsenin dernek açmaması gerekirdi. Kaldı ki Musa Dedenin babası Seyit Alibaba henüz hayatta iken arkadaşları ile birlikte geleceği görmüş ve o zaman, illeride bu gelişmenin olacağını kendilerine bildirmişlerdir. Bir gün imkanınız olursa gelir Dededen dinler ve işin doğrusunu öğrenirsiniz. Kaldı ki o dönemde yaşayan ve bir bölümü hayatta olan Ocak büyükleri Seyit Düzgün, Seyit Mustafa, Seyit Mehmet, ileri gelen taliplerin ve bunların çocuklarının büyük bir bölümü bu çalışmadan haberdardırlar ve memnundurlar. Bu arada, Musa dede de Seyit Seyfi (seyit Sabun) ocak büyüğüdür galiba siz bunu unuttunuz. Siz mi izin verecektiniz? İzne tabi bir durum mu var? Siz o dönemde neredeydiniz?
Sizin bakışınızda hizmet ancak rant için mi yapılıyor ki ikide bir “Rant gailesi” tabirini kullanıyorsunuz bumudur yani. Bakışınız bu mu yani? Bu kadar mı? Bu bakışla tüm cemevlerini töhmet altında bırakabileceğinizin farkındamısınız? Çok rant varsa, Sizde İzmir’de açın bir cemevi yada gidin Palu’da açın veya gidin Seyitli’de açın elinizi tutan mı var? Engel olan mı var? Karşı duran mı var?
Allah gani gani rahmet etsin Seyit Mustafa da Cömert Baba da başımızın tacıdır. Mehmet Özcan ise gururumuzdur , onurumuzdur ve Musa dedenin kendi öz çocuklarından hiç ayırmadığı bir canımızdır.Bunlar üzerinden ne anlatmak istiyorsunuz? Niye bunları istismar aracı olarak kullanıyorsunuz?Bunlar üzerinden dedeye vurmak size ne kazandırıyor? çok merak ediyor ve anlamakta zorlanıyorum.
İlk yazdığınızda gülüp geçmiştim. Ama durup durup (güncelleme yolu ile) yanlışlarınızın dozunu artırıyorsunuz. Oldu mu? şimdi. Bir an önce yazdığınız bu yanlı, yanlış ve kıskançlık kokan cümlelerinizi düzeltmenizde yarar vardır. Musa dede yi yermekle sizin elinize bir şey geçmez bunu bilmeniz gerek, bilenler sizi de onu da biliyor zaten.
Sayın Gazi Bey ; Sizin tarafınızca burada ve benzer çeşitli internet forumlarında ortaya atılmış olan haksız ithamları, düzelteceğiniz umudu ile yazıyorum. Lütfen hiçbir polemiğe girmeden sadece Musa dede ile ilgili yazdığınız hakaret vari, yanlı ve yanlış cümlelerinizi düzeltiniz.
Forum izleyicilerinin de affına sığınarak; istedim ki sizlerde bir nebze bilgilenesiniz. Kısacası her yazanın evliya olmadığı ve her şeyin doğru olmadığını anlatmak istiyorum. Bu serzenişi Buraya yazmamdaki tek amacım buydu.
Sevgi ve selamlarımla….
Sponsor Reklamlar

akli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti