Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18.04.11   #1
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Viyana'da Alevi mezarlığı


Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu (İAGÖ) olarak Hak-Muhammed-Ali yolunda hizmetlerimizi sürdürmeye vede Avusturya’da Haklarımızı elde etme yönünde yeni kazanımlara imza atmaya devam ediyoruz!


İAGÖ olarak bizler Avusturya’da yaşayan Alevi-Bektaşi inancına mensup Canların İnançsal haklarının yasal, tek yetkili savunucusuyuz vede bu uğurdaki hizmetlerimizi, başarılarımızı tüm Canlar ile ilerleyen süreçte paylaşmaya dahada devam edeceğiz!

VİYANA ALEVİLERİ “ALEVİ MEZARLIĞINA” KAVUŞTULAR!
Sağlığımızda gitmediğimiz yerlere Hakka Yürüyen canlarımız için gitmek zorunda kalıyorduk. Canlarımızı defin edebilmek için mevcut Sünni İslam Cemaatine gidip islam olunduğuna dair belge alınıyordu. Bu belgesiz İslam mezarlığına defin edilmek mümkün değildi. Hakka yürüyen canımızın aramızdan ayrılışının acısı bir yana, birde onun defin işlemlerinde başka bir acıyla karşı karşıya kalıyorduk. Acımız katmerleniyordu. Hayıflanıp kaderimize isyan ediyorduk.

Bir canımız: “Olmaz olsun! Bir cenaze yıkama yerimiz dahi yok!” diyordu. Bir diğeri: “Neden Sünni İslam Cemaatine gitmek zorunda kalıyoruz?” diye soruyor ve hayıflanıyordu.

Kendimizi bir sarmalın içinde hissediyorduk. Sanki her yer parsellenmişti. Alevilere nefes alacakları küçücük bir yer dahi kalmamış gibiydi. Bu yanlışlığa son vermeliydik. Artık boş işlerin, boş konuşmaların, kulağa hoş gelen üç beş sloganın devri bitmişti. Yola çıkarken saptadığımız hedefleri bir bir gerçekleştirmeye çalışacaktık. İki yıla yakın tanınma mücadelesinin sonuna gelinmişti. Muharrem ayının 10. gününde dünyada ulusal ölçekte tanınan ilk Alevi İnanç kurumunu yasal olarak oluşturmuştuk. Sırada haklarımızın tek tek elde edilmesi vardı…

İlk elle tutulur kazanım Okula giden Çocuklarımızın inanç hanelerine Alevi yazdırma hakkını almak oldu. Ancak bir başka haksız durumdan, haksız olduğu kadar acı durumdan daha kurtulmak gerekmekteydi. Biz Aleviler Hakka yürüyen canlarımızın defini için başka inanç kurumlarına değil, kendi inanç kurumumuza giderek gereken işlemlerini yaptırabilmeliydik. Sağlığımızda neredeysek, hakka yürüdüğümüzde de orada olmalıydık. Uzun görüşmelere son noktayı 11 Nisan 2011 tarihinde koyduk: Artık Viyana Alevileri kendi mezarlıklarına “Alevi Mezarlığına” kavuştular.

Viyana Alevi İnanç Toplumu, Alevilere yapılan bir haksızlığı daha düzeltti. Viyana Alevileri son helalleşmelerini artık kendi kabiristanlarında, el aleme el açmadan yapacaklar. Alevilerin gözü aydın olsun… Hatır kalsın, yol kalmasın diye yola çıkan canlara selam olsun..

Viyana Alevi İnanç Toplumumuza, onun yöneticilerine ve Alevi Mezarlığı kurma komisyonunun değerli üyelerine teşekkür ediyoruz.

Kaynak: aleviten.at
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti