Sponsor Reklamlar

İmam Hüseyin'den Sözler

Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  12 İmamlar Forumunda Bulunan  İmam Hüseyin'den Sözler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen dAbBe
  • 2 gönderen kristal

Seçenekler
Alt 25.08.11   #1
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart İmam Hüseyin'den Sözler

Heyhat! Zillet (boyun eğmek) bizden uzaktır.
Bazıları Allah’tan bir şey umarak ibadet ederler; bu tacirlerin ibadetidir. Bazıları da korkarak ibadet ederler; bu da kölelerin ibadetidir. Bazıları ise Allah’a şükür olarak ibadet ederler; bu da hür insanların ibadetidir; işte en faziletli ibadet budur.
Kerbela’ya doğru hareket ettiklerinde şöyle buyurdular: Doğrusu bu dünya değişip tanınmaz olmuş ve bütün iyiliklerine sırt çevirmiş; kabın dibindeki azıcık kalıntı sudan ve havası ağır olan otlaktaki gibi alçak yaşantıdan başka bir şey kalmamıştır.
Hakka amel edilmediğini ve batıldan da kaçınılmadığını görmüyor musunuz? Böyle bir durumda mü’minin ölümü arzulaması haktır. Ben ölümü saadet, zalimlerle yaşamayı ise alçaklık biliyorum.
İnsanlar dünya kullarıdır; din ise onların dillerine bir yalaktır; dinin sayesinde geçimlerini sağladıkları müddetçe onu koruyup gözetirler; (ama) zorluklarla imtihan edildiklerinde dindarlar azalır.
Yanında başkasının gıybetini eden bir adama şöyle buyurdu: “Ey adam! Gıybet etmekten sakın. Çünkü gıybet, cehennem köpeklerinin katığıdır.
Allah, gücünü aldığı kimseden itaat istemediği gibi, teklif yükünü de ondan kaldırır.
Bir adam İmam(as)’a selam vermeden “Nasılsınız? Allah afiyet versin.” dediğinde şöyle buyurdu: “Evvel selam, sonra kelam. Allah sana da afiyet versin.” Daha sonra buyurdular ki: “Selam vermedikçe hiçbir kimseye konuşma müsaadesi vermeyin.”
Allah’ın, kendi kulunu istidracı(gafil avlaması), ona bol nimet verip şükretmek (hususunda) başarısız kılmasıdır. (Fırsatı elinden kaçıncaya kadar nimetle meşgul olup velinimetini hatırlamamasıdır.)
Bir adam gelip İmam(as)’dan yardım istediğinde İmam şöyle buyurdu: “Ağır bir borcu, gücü aşan yüklü bir tazminatı ödemek ve aşağılayıcı fakirlik dışında ağız açmak doğru değildir.” O adam: “Bunlardan biri için gelmiştim” dediğinde, İmam(as) kendisine yüz dinar verilmesini emretti.
İmam(as) oğlu Seccad(as)’a şöyle buyurdu: “Ey oğlum! Allah’tan başka yardımcısı olmayan kimseye zulmetmekten sakın.”
Bu üç kimsenin dışında hiç kimseye ağız açma: Dindar, yiğit ve soylu. Çünkü dindar kendi dinini koruması için ihtiyacını karşılar. Yiğit de (seni ümitsiz etmeyi) kendi yiğitliğine sığdırmaz, utanır. Soylu ise ihtiyacın için yüzünün suyunu dökmeye mecbur kaldığını bildiğinden, haysiyetini korumak için seni eli boş geri çevirmez.
Kardeşler dört kısımdır: 1-Sana ve kendine yararı olan. 2-Sana yarara olan 3-Senin zararına olan. 4-Ne sana ve ne de kendine yararı olan.
Alimin nişanelerinden biri de kendi sözünü eleştirmesi ve muhtelif görüşlerin hakikatinden haberdar olmasıdır.
Özür dilenecek hareketten sakın. Zira mü’min ne suç işler ve ne de özür diler, ama münafık her gün suç işleyip özür diler.
Selamın yetmiş hasenesi(sevabı) vardır; altmış dokuzu selam verene, biri ise selamın cevabını alan kimseyedir.
Gerçek cimri, selam vermekte cimrilik yapan kimsedir.
Allah’a isyan ederek bir şeye ulaşmak isteyen kimse umduğundan uzaklaşarak, korktuğu şeye yaklaşmaktadır.
İnsanların en cömerti istemeden veren, en asili de intikama gücü yeterken bağışlayandır.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.08.11   #2
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: İmam Hüseyin'den Sözler

Kerbela çölleri matemde bugün
Ağlıyor gözlerim gülmüyor yüzüm
Hüseyinim benim gülümdü gülüm
Muhammed torunu ona yanarım
Alinin canıydı ondan ağlarım
Sardı etrafını yezit ordusu
Hiç birinde yoktu asla korkusu
Hüseyinim benim Canım susuzdu
Bu nasıl acıdır deşer içimi
Sellere çevirdim gözüm yaşını
Hüseyinim verdi güzel başını
Alinin Canıydı ondan ağlarım
Şehitler şehidi imam hüseyin
12 imamın gülü hüseyin
Oy tanerin canı piri hüseyin
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.11.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Ben ölümü saadet olarak biliyorum. Zalimlerle yasamay ise zillet.

Dar görüslü insanlarla cekismek, cahilligin nisanelerindendir.

Halkin hasiyetine el uzatan birini duydugunda, onun seni tanimamasina calis.

Insanlarin cogu dünya kuludur. Din ise dillerinde dolasir. Dinin sayesinde gecimlerini sagladiklari müddetce onu savunurlar. Zorluklarla imtihan edildiklerinde, dindarlar azalir.

Kardesler dört kisimdir. Sana ve kendisine yarari olan. Sana yarari olan. Senin zararina olan. Ne sana ne kendisine yarari oloan.

Özür dilemen gereken hareketlerden kacin. Mümin ne suc isler ne de özür diler, ama münafik her gün suc isleyip özür diler.

Giybet etmekten sakin. Cünki giybet cehennem köpeklerinin katigidir.

Yasamak, inanmak ve mücadele etmektir.

Zenginlik, arzularinin az olmasi ve yeterli bir rizika razi olmaktir.

Cömertlik eden yücelir. Cimrilik eden ise kücülür.

Ben azginlik, Makam, fesat ve zulüm yapmak icin kiyam etmedim. Ben ceddimin ümmetini islah etmek, marufu emredip, münkerden nehyetmek, ceddim Resulullah ve babam Ali Bin Ebu Talip´in yolundan gitmek icin kiyam ettim.
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 14.11.12   #4
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 65

Hz. İmam Hüseyin'in Vecizeleri
Âhiret saâdetinin, dünya devletinden önde olduğunu mutlaka biliniz. Çünkü dünya saltanatı gelip geçicidir. Onu minnet ile ele geçirmeğe ve zilletle bırakıp gitmeğe değmez.
Allah’a yakınlık alâmeti; mihnetin ve belânın ölüm veren zehrini yudum yudum içmekten ve Ulu Tanrı dergâhına kabûl nişânesi; musîbetlere ve çilelere tahammül etmekten ibarettir.
Ben, zalimlerle yaşamayı bir zillet sayarım.
Biz «Ehl-i Beyt» Allah’ın rızâsına uymuşuz; ondan râzıyım; belâsına sabrederiz; sabredenlerin mükâfatlarına ereriz.
Biz Hak’kın rızâ incisini arama da belâ denizinin dalgıçlarıyız. Felâket kılıcından korkmayanlar, bizimle atbaşı beraber olurlar. Biz Tanrı yakınının cevherlerini aramak maksadıyla sebat ve sabır sahasının seyyahlarıyız. Gam ve keder hâdiselerinden sakınmayanlar, bize arkadaşlık etmeye rağbet ederler.
Biz Peygamber’in “Ehl-i Beyt’i”yiz ve Nübüvvet hanedanıyız. Bizim makamımız Allah’a yakın olan meleklerin yanıdır. Ve duâmızın oku dâimâ kabûl edilir olmuştur.
Bizce açık olan sırlar sizin için gizlidir. Nitekim geminin delinmesi hikmeti Mûsâ Peygamber’e gizli kalmıştır, fakat Hızır Aleyhisselâm için bu açık seçiktir.
Ey Peygamber’in «Ehl-i Beyt’i»! Gökyüzünün belâsı inince, eseri bütün kâinata yayılır. Kâfir ve Müslümanların hepsi bu mihmetin içine girerler. Ama mü’minin kâfirden üstün olduğunu gösteren ölçü şudur ki, mü’min belâya sabreder kâfirse ondan feryâd ve şikâyet eder. Nitekim nimette de kâfir günah işler, mü’minse verâ sahibi olur. Şüphe yok ki; mü’min belâya sabır ve şükür gösterir. Bu suretle de mertebesi yücelir. Kâfir ise sızlanıp şikâyet etmekle kahra uğrar ve kınanmış olur. Bu mânaya en gerçek delil ise; «Ancak Allah yolunda sabır gösterenlere hesapsız mükâfatlar vardır.» (Zümer 10. âyet)
Hak bizdedir, biz Hak ile beraberiz.
Hak rızâsı, zaten tehlikelidir. Bunu böyle kabûl eden yolunda gider. Her dileğin incisi, belâ girdaplarındadır. İnci avcısı olan onu yakalar.
Hayat, inanmak ve mücadele etmektir.
Hikmetin gizli sırlarına erişilmez, takdirin irâdesinin dışına çıkılmaz.
Hikmetin sırları bize gizli olmaz. Ve ismetin feyzi bizi gaflete sürüklemez.
İbâdet; emredilenlerle amel edip, yasak edilenlerden sakınmaktan ibarettir.
İnsanlar dünyaya kul oldular; din, yalnız ağızlarında. Geçimleri düzendeyse söz ediyorlar dinden, ama bir belâya uğradılar mı bundan da vazgeçiyorlar. Gerçeğe uyan işe koyulan yok, fakat bâtıla koşan çok.
İnsanların en cömerdi, istemeden veren; en asili de intikama gücü yeterken bağışlayandır.
Namazda iken şehit olmak, bize miras kalmıştır.
Ne talihsiz bedbaht kavim ki; halkın rızâsını kazanmayı, Halik’in (Yaratan Allah’ın) gazâbına üstün tutup, «Ümmetiyiz!» dedikleri Peygamber’in evlâdını helâk ederek Yezîd’in hoşuna gitmek isterler!
O varlıkları yaratan Ulu Tanrı’ya sonsuz hamd-ü senalar olsun ki, insan soyunu akıl ve düşünce üstünlüğü ile öteki yaratıklardan yüce kılmıştır. Ve ölçüsüz şükürler olsun o dünya evinin şekillerini çizen ve âhiret yerinin hallerini tedbir eden Allah’a ki, insan cinsinden Peygamberler zümresine üstünlük vasfı yardımında bulunup onları imtiyaz şerefi ile yüceltmiştir. Ve sayısız selâm ve sınırsız selâvat o Kâinat’ın Efendisine ki, Peygamber sınıfında kendi itibar cevheri daha şerefli ve daha uludur. Ve yine selâmlar o ashâplar ve ashâp zümresine ki, Risâlet ailesinde sohbetleri kabûl edilmiştir ve ibâdetleri her an elden üstündür.
Oğlu Hz.Zeynel Abidin’e dedi ki; «Sabırlı olmak yolundan ayrılma ki; o yol Peygamberlerin ve evliyânın ahlâk yoludur. Eğer bize bu musîbet nâsib olmasaydı; bizden sonra gelecek Müslüman kişilere bir belâ inse, onu ilâhi bir gazab diye düşünerek üzüleceklerdi. Ne saâdet ki; belâ bizim yanımızda hakikat ehlinin sevgilisidir. Ve musîbetin başa gelmesi, ümmetin Allah’tan korkanları için teselli sebebidir.»
Ölüm, genç kızın boynuna takılan gerdanlık gibi, Âdem oğullarının boyunlarına takılmıştır; onlara ezelden yazılmıştır.
Şüphesiz takdir kalemiyle yazılan şey bozulmaz. Kazâ hükümleri yürürlüğe girince, hiçbir çare ile engellenemez.

Sponsor Reklamlar

dAbBe ve gokhan1 bunu beğendiler.

Konu dAbBe tarafından (14.11.12 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...