Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 18.12.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Muharrem Orucu Yanlış, Oniki İmamlar Doğru


Muharrem Orucu Yanlış, Oniki İmamlar Doğru Avukat İsmail Metin
Aleviler çok önemli bir olay olan ve bütün Alevileri etkileyen Oniki imamların tutulduğu şu günlerde maalesef hemen bütün Alevi şahsiyetler ve kurumlar bir yanlışlık içerisine düşmüşlerdir.
Konuyu açıklamadan önce bir şeye değinmek istiyorum. O da Alevi dili ve Alevi deyimleridir. Alevilik dili ve Alevi deyimleri yüzyıllar boyunca oluşmuştur. Bunlar Alevilik için değiştirilemezlerdir. Bu dil mutlaka tarihten gelen şekli ile kullanılmalıdır. Aksi taktirde sorunlar oluşur, Alevilik düşünce ve felsefesi zarar görür.
Ülkemizde bu gün hemen bütün kişiler ve kurumlar Muharrem ayı diye bahsederler Alevi oruçlarına. Alevi olmayanlar söyleyebilirler. Onlar hem Alevi dilini bilmezler, hem de kötü niyetli de olabilirler. Ama bir Alevi şahsın veya bir Alevi kurumun bu yanlış içerisinde olması çok kötüdür.
Birisi çıkıp da ne var bunda diyebilir. Ama durum öyle değildir. Eğer Oniki imamlar yerine Muharrem orucu denilirse çok şey olur, çok şey değişir.
Bu oruç çeşitli zamanlarda ve yerlerde öldürülen Aleviliğin önderlerinden Oniki imamların yas orucudur. Oruçların tutulma zamanı ise İmam Hüseyin’in öldürülüş tarihine denk getirilmiş ve o zaman tutulmuştur. Bu konuda farklı düşünen kimse yoktur.
Oysa Muharrem orucu olunca, sanki öldürülen oniki imamlar için oruç tutulmuyor da sünniler gibi dayatılan Muharrem ayı orucu tutuluyormuş gibi bir izlenim oluyor. Artı.
Oniki imamlar denilince her seferde onların adı anılıyor, oysa Muharrem orucu denilince onların isimleri anılmıyor.
Bunlardan ve başkaca da nedenlerden dolayı bu oruca kesinlikle Muharrem orucu denilmemesi gerekir. Bunun ismi Oniki imamlardır.
Kaldı ki Oniki imamlar orucu dahi çok ender söylenirdi. “Oniki imamlar” tarihte söylenen ismi budur. Burada Oniki imamlar denilince öyle candan ve yakından söylenir ki, sanki her dakika yanlarındaki bir yakınlarından bahseder gibi konuşuyorlardı. Bu konuda doğru deyimler de şunlardır.
Oniki imamlar. Oniki imam orucu, Oniki imam yası, Oniki imam matemi.
Oniki imamlar geliyor, Oniki imamlar geldi, Oniki imamlar gitti. (burada Oniki imamlar bitti de denilmez)
Muharrem orucu ile Oniki imamlar arasındaki fark, olayı detayı ile bilmeyenler ve Alevilik felsefesi ile ilgilenmeyenler için basit gelebilir ama Alevilik felsefesi için çok önemlidir. Kesinlikle Muharrem ayı yerine Oniki imamlar veya Oniki imamlar orucu kullanılmalıdır.
Avukat İsmail Metin
KAYNAK : Alevihaberajansi.com - 2 Ocak 2009
Sponsor Reklamlar

ayyil, hasan ve sevgialihaydar bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Muharrem Orucu Alevi 12 İmam Yas Orucu 7 17.09.12 20:55
Muharrem Orucu ve Kur'an Dede-baba Alevi Araştırmaları 2 30.11.11 08:24
muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır? hasan 12 İmam Yas Orucu 4 08.11.11 03:44
Oniki İmamlar hasan 12 İmam Yas Orucu 0 13.12.09 13:21
Oniki imamlara muharrem orucu denilmesin.... Alevi 12 İmamlar 0 07.09.09 14:52
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2