Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20.12.10   #5
ayvaz58
ayvaz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevilik Hakkinda Yapilan 3 Yanlis

farklı konulara değimişsin bildiğim kadarıyla sana yardımcı olmaya çalışayım söylediklerim kesinlikle doğrudur demiyorum ama bakış açına farklı bir yön verebilir....

Alıntı:
12HİZMETLERDEKİ SUPURGE DE Diyoruz ki biz uc baci idik guruhu naci idik kirklar meydainda supurgeci idik supurgeci selman kor olsn mervan diyorz demi bu selman fariz erkekse neden uc kiz var orda supurgeci olarak hem selman ismi oıkunuyor hemde 3 kiz var

süpürgeci selman : bunu daha önce cemde birisi sormuştu dedeye o da gerçek sahibi Selman-ı Pir-i Pak hazretleridir fakat günümüze geldikçe temizlik işlerini kadınlar yapar diye cemdede onlar yapıyor gibi bir cevap verdi (doğruluğu tartışılır) ama eğer bana sorarsan cem'e girdikten sonra bilmelisinki kadın erkek farkı yoktur cemevinde kadınıda erkeğide uzunu kısası zengini fakiri hepsi can'dır kadın yapmış ama işte erkek gerçeği vs vs diye düşünürsen yanlışa gidersin (Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok, eksilik noksanlık senin kendi özünde diyor H. Bektaş..)

Alıntı:
2. 40 deyisinde üzümü selman mi cebrail mi getirdi bana gore selman getirdi ama dedeye gore cebrail getirdi peki cebrail getirdi ise hz MUHAMMED MUSTADA AS sag ayagi ile 40 lara girince orda bir kisi yoktu 39 kisi ilerdi peki o da kiside selman di o zman selmani fariz nereye gitti

öncelikle 40 deyişi dediğin şeyi anlamadım ama kırklar ceminden söz ediyorsun sanırım, örnek verdiğin mihraçlamada diyor ki " selman şeydullaha gitti ondandır eksik birimiz" üzüm tanesini getiren selmandır ona yoldaşlık edende cebraildir diyebiliyorum.bir üzüm tanesini uzun yoldan getirmek kolay birşeymidir ? cebrail selmanla birlikteydi demek istemiştir sanırım dede de ... kendisine sorsaydın sana söylediğinde keşke can

Alıntı:
3. saka suyunda herkese butun cemahata muhammed mustafanin suyu geldigini soyluyorlar nida ediiyorlar cemahata sesiz oılun diyorlar ve cemahat orda allah allah diyor bu nlar nedeni

öncelikle cem ibadetini sadece dede ve 12 hizmet erleri yapmaz,ordaki her birey cem ibadetinin içindedir sessiz olun'dan anlaman gereken malesefki insanlarımız ibadet esnasında kendi içinde konuşuyor aranızda konuşup cemin ahengini bozmayın denilmekte,yoksa cem boyu susun oturun değil, tevhidler mersiyeler birlikte okunup gülbenk birlikte çekilir zaten cem ibadetinin en önemli kısmı değilmi cem olmak bir olmak ?? saki gelirkende post gelirkende aynısı denilir dede duasını verecek çünkü dua edilirken konuşmayın denilmek isteniliyor...
Sponsor Reklamlar

Koyun beni hak aşkına yanayım
DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN
ayvaz58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti