Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.12.10   #3
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Alevi gencligi ve Alevilige Elestirili Bakis

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Biz Gencleri ele alalim gencligimiz Elinde Sag boynunda Zulfikar Ling Ling Ling Ben Aleviyim iyi guzelde ne biliyorsun ? Cevap Yok

Özellikle şu Zülfikar konusunda haklısın, günümüzde hersey oldugu gibi burda da bir yozlaşma var, simgeleşme söz konusu, az biraz türban gibi..

Alıntı:
Az biraz baglama calmasini Bilen Hip hop parcalarini calmaya calisiyor ????

Ozanlık kültürü ,asıl olan usta-çırak kültürünün devamı ile saglanır, bununla ilgili çalışmalar var,
diger yönden kişilerin saz veya bir başka enstürmantal calmalarını hobileridir birşey diyemeyiz sonucta, her saz calan ozan degildir her türküde deyiş degildir..

Alıntı:
Alevilik adina ne gibi bir faaliyet icindesin Möl Môl sana bakiyolar.. Cevap Yok

Faaliyet derken neden bahsediliyor, kişi Alevi olarak bu mirası kendinden sonrakilere ailesine veya cevresine aktarabiliyorsa en büyük hizmeti vermiştir zaten, ve kendi çapında asimilasyona karsı cıkabiliyorsa.. onun dışında alevi örgütlenmesine veya herhangi bir kurum kuruluşa katılmak veya katılmamak kişiyi öne ckarmaz..

Alıntı:
Cem Evine Gidiyormusun Cevap Yok Hic Semah Ibatedi yaptinmi.. YOK

Bu cok dikkat cekici ve yanlış bir cümle.. inanc yerleri gönül yeridir, ibadette gönüllük esastır, mecburi veya baskı veya cevresel etmenler sonucu yapılan ibadet hem kişiyi hem inancı yozlaştırır, yobazlık budur, kişinin cemevine gidip gitmemesi semah dönüp dönememsi oruc tutup tutmaması bir diger kişiyi niye enterese ediyor anlamış degilim,
neden o zaman ramazanda oruc tutmuyor dıye dayat yıyenleri savunuyorsunuz bir nevi o dayak atanlarla aynı mantıkta buluştuktan sonra..

bana böyle bir soru gelse SANANE KARDEŞİM derim..

Alıntı:
Asiretini ocagini veya Pirin Kim, Bilmiyormsun ... cevap Yok

Alevilikte Ocak vardır.. Bilmeli midir ? bence bilmelidir,
En azından eger bu inanca mensup oldugu dile getiriyor ise bu inancı bu kültürü ve neleri kapsadıgı nasıl bir inanc sistemi oldugunu bilmelidir, uygulamak ayrı bişey bilmek ayrı bişey kültürün devamı için her alevi üzerine düşen görevi yapmalı bu mirası aldıgı gibi devretmelidir..

Alıntı:
Turku dinlermisin evet dinlerim Kimi Dinliyorsun veya ne anliyorsun, isde guzel dinliyorum veya turkuz turku dinleriz gibi alakasiz cevaplar

Her Alevi türkü dinlemek zorundadır veya ona gönül vermek zorundadır diye birşey söz konusu degil, dinleyen dinler dinlemeyen dinlemez, sonucta buda gönül zevk meselesi..

Alıntı:
Aleviler Hangi Gun Cem Ibadetini yerine getirir cevap Bilmiyorum Cuma gunumu ??

Bilmek ayrıdır uygulama ayrıdır, Aleviyim diyor bu inanca bu kültüre ait görüyorsa kendini en azından inanc esaslarını ritüellerini bilmeli ve diger kusaklara aktarabilmelidir, ama uygulama konusunda dayatma asla söz konusu olmaz bu yobazlıktır..
Sponsor Reklamlar

mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti